Bitümlü karışım nedir ?

Pullu

Global Mod
Global Mod
Bitumlu karsm, asfalt veya bitum ile kum veya cakl gibi kumlu malzemelerin karsmndan olusan bir yol doseme malzemesidir. Bitumlu karsmlar, genellikle yol ve kaldrm dosemelerinde kullanlr. Bitumlu karsmlar, cogunlukla uygun malzeme secimi ve dogru formulasyon sayesinde dayankllk, surtunme ve drenaj ozellikleri nedeniyle tercih edilir.

Bitumlu Karsmn Malzemeleri

Bitumlu karsmn bircok cesidi vardr, ancak temel olarak, bitum, scak asfalt veya bitum ve kum veya cakl gibi kumlu malzemelerden olusur. Bitum, karsmda asfalt veya bitum kullanlarak olusturulan baz malzemedir. Bitum, petrol bazl bir svdr veya sv halde eriyebilen kat bir maddedir. Bitum, su ve diger svlarn gecisini ve su buharnn cekilmesini engelleyerek, yolun yuzeyinde hasar ve catlaklarn olusmasn onler.

Bitumlu Karsmn Formulasyonu

Bitumlu karsmlarn formulasyonu, bitum ve kumlu malzemelerin miktarnn dogru sekilde secilmesi ve karstrlmasyla meydana gelir. Bitumlu karsm formulasyonu, yolun kullanm kosullarna ve cevreye uygunlugu, surtunme, drenaj ve dayankllk gibi ozellikleri karslamak icin ozel olarak tasarlanr. Bitumlu karsmlarn formulasyonunda, cogunlukla kumun miktar ve bitum oran ayarlanr. Bitum oran, bitum ve kumun miktarnn orandr ve bitumun kumla karsmnn dayankllk ve surunme ozelliklerini etkiler.

Bitumlu Karsmn Uygulamas

Bitumlu karsm uygulamas, bitumlu karsmn uretiminden sonra yuzey dosemesine kadar olan surectir. Bitumlu karsm uretiminden sonra, oncelikle karsm, yuzeyin tasarmna uygun sekilde serilir. Ardndan, karsm skstrlarak kazk, cizgiler, acklklar ve cokme olusturulursa gerekir. Skstrma, bitumlu karsmn dayankllgn arttrmak icin yaplr.